Naši klienti si často nedostatočne uvedomujú, že rozvod neznamená len ukončenie vzájomného spolužitia, ale významne sa dotýka aj majetkových vzťahov medzi manželmi. Sú prekvapení, keď zrazu zistia, že majetok, o ktorom sa domnievali, že patrí len im, je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. Alebo že záväzok, ktorý vzal na seba len jeden z manželov sa dotýka majetku aj druhého manžela.
Preto sme sa prostredníctvom tohto článku rozhodli šíriť právne povedomie a zabezpečiť pre Vás informácie a rady, ktoré Vám môžu v budúcnosti pomôcť predísť neželaným problémom a ťažkým životným situáciám.
ČO JE BEZPODIELOVÉ SPOLUVLASTNÍCTVO MANŽELOV
Pre bezpodielové spoluvlastníctvo manželov používame v texte aj skrátený pojem „BSM“ a pri písaní vychádzame z právnej úpravy obsiahnutej v ust. § 143 a nasl. zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „zákon“) a ustálenej judikatúry súdov.
Na úvod je potrebné si uvedomiť, že bezpodielové spoluvlastníctvo manželov je osobitná forma vlastníctva, ktorá vzniká dňom uzavretia manželstva a môže vzniknúť výlučne medzi manželmi. Na rozdiel od podielového spoluvlastníctva, pri ktorom môžu existovať rôzne výšky spoluvlastníckych podielov, manželia nemajú určenú veľkosť podielov na spoločných veciach. Právne postavenie oboch manželov vo vzťahu k ich majetku patriaceho do BSM je rovnaké. Každý z manželov je úplným (výlučným) vlastníkom veci patriacej do BSM.
- Veci patriace do BSM
BSM tvorí všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva.
Pri určení rozsahu BSM je potrebné vychádzať zo zásady, že do tohto majetkového spoločenstva patria veci, o nadobudnutie ktorých sa pričinili obaja manželia. Veci, ktoré každý z manželov nadobudol pred uzavretím manželstva, do BSM nepatria, a to ani v prípade, ak ich užívajú obaja manželia.
Predmetom bezpodielového spoluvlastníctva manželov sú najmä príjmy, výnosy, úspory z pracovného pomeru alebo iného obdobného vzťahu. V tejto súvislosti si dovolíme upozorniť, že príjmy z podnikateľskej činnosti sú predmetom bezpodielového spoluvlastníctva manželov len za predpokladu, že BSM nebolo zrušené počas trvania manželstva súdom.
Rovnako do BSM patria príjmy zo sociálneho poistenia, výhry zo stávok, hier, lotérií, poistné plnenia a náhrada škody vyplatená jednému z manželov počas trvania manželstva (s výnimkou plnení, ktoré majú osobnú povahu).
Do predmetu bezpodielového spoluvlastníctva manželov treba zahrnúť aj výnosy, prírastky a úžitky z vecí, a to bez ohľadu na to, či samotná vec je v bezpodielovom, prípadne v podielovom spoluvlastníctve manželov alebo vo výlučnom vlastníctve iba jedného z nich.
Je dôležité si uvedomiť, že príjmy a plnenia musí oprávnený manžel aj riadne prevziať, pretože nárok na ich vyplatenie do bezpodielového spoluvlastníctva manželov nepatrí.
Aj napriek vyššie uvedenému existujú veci, ktoré sa súčasťou BSM stať nikdy nemôžu a zákon ich z bezpodielového spoluvlastníctva manželov vylučuje.
- Veci nepatriace do BSM
a) Veci získané dedičstvom
Ak je dedičom jeden z manželov, vec sa nestane súčasťou BSM. Ak by boli dedičmi obaja manželia (napr. v závete by poručiteľ odkázal vec obom manželom), zdedenú vec nadobudnú manželia do podielového spoluvlastníctva.
b) Veci získané darom
V prípade darovania je situácia rovnaká ako v prípade dedičstva. Pri pochybnostiach o tom, či vec bola darovaná len jednému z manželov alebo obom manželom, je potrebné zisťovať úmysel darcu. V rámci dokazovania úmyslu darcu nie je pritom rozhodujúce, či darovaná vec má slúžiť potrebám celej rodiny alebo potrebám len jedného z manželov.
Ako príklad uvádzame svadobné dary. BSM vzniká uzavretím manželstva. Keďže ale dary sú vylúčené z predmetu BSM, dary nadobúdajú manželia do osobného vlastníctva. Spravidla je však úmyslom darcu obdarovať oboch manželov, a teda darovanú vec manželia nadobudnú do podielového spoluvlastníctva. Ak ale darca prejaví vôľu vec darovať iba jednému z manželov (napríklad rodičia nevesty darujú neveste vyšší obnos peňazí), tento dar nadobudne iba ona a pri prípadnom rozvode a vyporiadavaní BSM je potrebné to zohľadniť. Pre právnu ochranu obdarovaného odporúčame úmysel darcu potvrdiť napríklad darovacou zmluvou alebo iným prejavom vôle.
Osobitná situácia môže nastať vtedy, ak by sa manželia obdarovali medzi sebou. Napríklad manžel daruje manželke auto. Toto bude patriť len manželke a nebude súčasťou BSM. Zákon nevylučuje možnosť darovania medzi manželmi, no len v tom prípade, ak sú predmetom daru veci vo výlučnom vlastníctve manžela – darcu. Predmetom daru medzi manželmi nemôže byť nikdy vec patriaca do BSM.
c) Veci, ktoré slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov
Do tejto skupiny patria veci, ktoré využíva pre svoju osobnú potrebu len jeden z manželov. V prípade vyporiadania BSM by tieto veci pripadli tomu manželovi, ktorý ich užíval.
Pri posudzovaní otázky, či vec podľa svojej povahy slúži osobnej potrebe alebo výkonu povolania iba jedného z manželov, je potrebné zistiť, či vec je skutočne spôsobilá slúžiť osobnej potrebe alebo výkonu povolania iba jedného z manželov a či takému účelu aj slúži. Druhý manžel môže pri vyporiadaní v rámci vyrovnania podielov z bezpodielového spoluvlastníctva žiadať, aby sa mu nahradilo to, čo zo spoločného majetku bolo vynaložené na takýto samostatný majetok. Preto, ak bola takáto vec nadobudnutá počas manželstva z prostriedkov patriacich do BSM, môže súd pri vyporiadaní BSM určiť povinnosť tomu manželovi, ktorý vec týmto spôsobom užíval, nahradiť to, čo sa z BSM na nadobudnutie tejto veci vynaložilo.
Napríklad, ak by manžel pracoval ako údržbár a pracovné náradie pre výkon jeho povolania by bolo kúpené z prostriedkov patriacich do BSM, pri vyporiadaní BSM by súd manželovi mohol uložiť povinnosť zaplatiť manželke náhradu zo sumy, za ktorú bolo pracovné náradie kúpené.
d) Veci vydané v rámci reštitúcií jednému z manželov
Uvedené veci nepatria do BSM, pokiaľ mal jeden z manželov predmetnú vec vo vlastníctve ešte pred uzavretím manželstva, alebo ak mu takáto vec bola vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.
e) Majetok, ktorý nadobudol jeden z manželov ešte pred uzavretím manželstva
Vec, ktorú obaja manželia nadobudli spoločne pred uzavretím manželstva, je predmetom ich podielového spoluvlastníctva. V bezpodielovom spoluvlastníctve nebude ani taká vec, ktorú niektorý z manželov nadobudol počas trvania manželstva výmenou za vec alebo z výťažku takej veci, ktorá bola v jeho výlučnom vlastníctve.
Napríklad, ak manžel bol pred uzavretím manželstva vlastníkom bytu, ktorý za trvania manželstva predal a kúpil si za tieto prostriedky, prípadne ďalšie prostriedky v jeho výlučnom vlastníctve chatu, tak chata nebude súčasťou BSM. Ak však na kúpu chaty boli použité čo i len sčasti spoločné prostriedky manželov, chata bude patriť do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
f) Bolestné, náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia niektorého z manželov
Tieto práva nepatria do BSM, pretože majú osobnú povahu a viažu sa na konkrétnu osobu.
g) Autorské diela
Autorské diela nepatria do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, aj keď vznikli za trvania manželstva. Nie je pritom podstatné v akej forme sú diela vyjadrené. Autorské odmeny za prácu manžela - autora však patria do BSM za podmienky, že manželovi boli vyplatené za trvania manželstva alebo boli pre autora prijaté autorskou ochrannou organizáciou v rámci jej pôsobnosti, aj keď autorovi za jeho života vyplatené neboli.
- Modifikácia rozsahu BSM
Zákon umožňuje manželom uzavrieť dohodu, ktorou môžu rozsah svojho BSM rozšíriť alebo zúžiť.
Taktiež sa manželia môžu dohodnúť a rovnako dohodou môžu vyhradiť vznik svojho BSM ku dňu zániku manželstva. To v praxi znamená, že každý z manželov nadobúda počas trvania manželstva majetok do svojho výlučného vlastníctva a keď príde k zániku manželstva, týmto dňom sa všetok majetok, ktorý sa nachádzal vo výlučnom vlastníctve každého z manželov, stáva ich bezpodielovým spoluvlastníctvom. Účinky takejto dohody nastávajú až okamihom zániku manželstva.
Svojím obsahom sa dohody manželov môžu dotknúť aj tretích osôb (napr. pri zmluve o úvere). Preto zákon ustanovuje, že manželia sa voči tretej osobe môžu na takúto dohodu odvolávať iba vtedy, ak bola takáto dohoda tretej osobe známa. Ak dotknutá tretia osoba nevedela o existencii dohody, vo vzťahu k nej sa postupuje tak, ako keby žiadna dohoda neexistovala.
Upozorňujeme, že dohody sa môžu vzťahovať iba na majetok nadobudnutý po ich spísaní a manželia ich môžu uzavrieť len vo forme notárskej zápisnice. Ak by nebola dodržaná forma notárskej zápisnice, dohody sú absolútne neplatné.
V tejto súvislosti upozorňujeme, že náš právny poriadok nepozná predmanželskú zmluvu ako dohodu snúbencov. V praxi sa môžeme stretnúť s tým, že snúbenci ešte pred sobášom spíšu listinu s ich notársky overenými podpismi, v ktorej bude spísaný majetok, patriaci pred uzavretím manželstva do ich vlastníctva či už výlučného alebo podielového. Takáto listina potom slúži ako dôkaz pri prípadnom vyporiadaní BSM, pretože týchto vecí sa vyporiadanie BSM nedotkne. Uvedený postup je právne možný, preto v prípade, že máte záujem takýmto spôsobom ochrániť Vaše vlastníctvo ešte pred vstupom do manželstva, radi Vám pomôžeme.
V prípade pochybností, či niektorá vec patrí do bezpodielového spoluvlastníctva alebo do výlučného vlastníctva niektorého z manželov, či do podielového spoluvlastníctva oboch, je potrebné vždy individuálne posudzovať moment nadobudnutia veci, spôsob nadobudnutia veci, za aké finančné prostriedky bola vec nadobudnutá a akým spôsobom ju manželia užívali. Ide o zložité právne otázky, pri posúdení ktorých Vám radi pomôžeme.
Sledujte aj ďalej náš blog, v ktorom budeme postupne detailne rozoberať otázku bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Pozrieme sa na tému užívania majetku patriaceho do BSM, možnosti jeho vyporiadania aj na aktuálnu judikatúru a právny názor, týkajúci sa tejto otázky.